петък, август 22, 2008

Разрешиха загадката на Спагетеното Чудовище!


(Кликнете за по-голям размер)

Как да не ми се убие желанието, да публикувам новини, когато всеки ден чета за поредния екип астрономи/космолози/астрофизици надробил поредната безсмислена глупост?

Отварям тази сутрин на закуска NewScientist Space и що да видя? Заглавие "Галактическо Спагетено Чудовище се захранва от магнитни полета". Ако случайно още не сте се сетили, екипът на NewScientist е проявил забележителна оригиналност в именуването на това, което виждате горе или по-точно на елиптичната галактика NGC 1275. Тя е доста голяма, намира се в галактическия куп Персей и винаги е извиквала смущена физиономия на лицето на астроном, случайно попаднал насред разговор за именно тази галактика.


Това е така защото, както се вижда на снимката в ляво (копие на горната, но с по-силни цветове, за да се отличават детайлите) от ядрото на NGC 1275 стърчат хаотично във всякакви посоки някакви влакнести нишки от "горещ газ". Астрономите винаги са срещали сериозни проблеми да обяснят, как може да съществуват такива тънки газови нишки с дължина по 20 000 светл. год. и маса милиони пъти по-голяма от тази на Слънцето, без още да са се смачкали под собственото си гравитационно привличане, формирайки сумати нови млади звезди.

Сега обаче някой си астроном Андрю Фабиан от престижния Университет Кеймбридж, изучавайки новите снимки на NGC 1275 от космическия телескоп Хъбъл, е стигнал до обяснение за мистериозните нишки. Явно, предполагаемата черна дупка в ядрото на елиптичната галактика засмуквайки бясно материя от околността, изстрелва струи материя, който образуват мехури от силно енергийни частици, които пък се разрастват, изстиват и биват оформени в тънки нишки под въздействието на магнитни полета, които не се знае от къде или как мистериозно се появяват. Разбира се, както казва въпросният учен, за да може едно магнитно поле да оформи тези грамадни газови облаци под формата на нишки, трябва в тях да има заредени частици, които да взаимодействат с магнитното поле.

Този г-н Фабиан е стигнал до това забележително прозрение, като само е забелязал в новите снимки на галактиката с висока резолюция, че в големите нишки има други по-малки нишковидни структури, ясен знак, че наоколо се навърта магнитно поле!

Поредното доказателство, че астрономите знаят много малко физика извън тяхната под-област и нямат никаква представа, че всъщност магнитни полета се образуват САМО и ЕДИНСТВЕНО под въздействието на електричество и не случайно е по-правилно да се наричат ЕЛЕКТРОмагнитни полета! Дори в собствените си думи, Андрю Фабиан потвърждава това. "Горещ газ със заредени частици (йонизиран)" обикновено се нарича ПЛАЗМА, която е електропроводима материя, а самият "поток от заредени частици" също си има официално название и това е ЕЛЕКТРИЧЕСКИ ПОТОК.

А относно "черната дупка" в ядрото на галактиката... аз лично не виждам никаква дупка, камо ли пък черна! Виждам само едно активно и високо енергийно плазмено ядро и съм сигурен, че ако някой се сети да насочи обсерваторията Чандра към NGC 1275, ясно ще се види в рентгенови лъчи, че става дума за електромагнитен феномен, а не мистериозна черна дупка, за чието съществуване няма никакво доказателство и още по-мистериозно магнитно поле, което се формира ей така от нищото!

Смешно е как, астрономите се борят да обяснят космическите феномени, без да споменават думи като "плазма", "електричество", "ел.-магнитно поле", но са абсолютно сигурни в съществуването на математически абсурд като "безкрайно плътна точкова сингулярност" или на прост език "Черна Дупка".

Аз лично предлагам, Андрю Фабиан и колегите му да си вземат по една купа спагети Болонезе и да отпразнуват разгадаването на мистериозното спагетено чудовище NGC 1275. Браво и добър апетит!






четвъртък, август 07, 2008

Третата тестова ракета Falcon 1 на SpaceX беше изгубена в Събота

От както основателя на гиганта Paypal Елон Мъск създаде частната космическа компания SpaceX през 2002, той обеща да направи 10 пъти по-ефтини космически полети реалност. Калифорнийската компания започна на чисто, без да има никакъв опит в ракетостроенето и е разбираемо да среща многоброини затруднения. За съжаление миналата Събота компанията изгуби трета поредна Falcon 1 ракета.

На фаталния 2-ри Август, когато Черно море взима жертви всяка година, този път космоса, така да се каже, взе за жертва третата поредна тестова ракета от най-лек тип на SpaceX и заедно с нея товар, състоящ се от 1 сателит на Пентагона и 2 NASA проекта, сред които Слънчевото Платно NanoSail-D.

Ракетата е излетяла в 05:35ч. (Неделя) българско време от остров в Тихия Океан на около 4000км. юго-западно от Хавайте. След около 2 минути и 20 секунди, екипът просто е изгубил връзка с нея. При последната проверка Falcon 1 е била на височина 35км. и се е движела със скорост от 1050 м/с (3780 км/ч). Предполага се, че пъравата фаза на ракетата не е успяла да се отдели от втората, когато тя се е запалила, т.е. ракетата е унищожена.

През 2006 първата изстреляна Falcon 1 на компанията се взриви секунди след излитане заради изтичане на гориво. Вторият опит през 2007 беше по-успешен и тогава Falcon 1 достигна височина 300км., но втората фаза на горене се изключи твърде рано.

Интересно защо такъв сериозен проблем, ако наистина става въпрос за възпрепятствано разкачване на фазите, се появява чак сега, след като опита през 2007 беше горе-долу успешен.

Има интересен слух, че всъщност фазите са се разделили, но след това са се сблъскали. Това е възможно, защото 1вата фаза ползва нов подобрен двигател (Merlin 1C), който се охлажда чрез самото гориво, което навлиза в него. Това води до факта, че при разкачване в двигателя на първата фаза остава още гориво и докато то се изразходва, може просто тя да е "настигнала" горната втора фаза и така да са се сблъскали.

Разбира се това нищо не значи, гигантската ракета Saturn V, закарала Аполо астронавтите до Луната, например е имала 4 различни проблема при втория тестов полет, които не са се явили при първия.

По важното в случая е, не просто че след 3 поредни провала инженерите на SpaceX са крайно демотивирани, ами че сега провалът коства загубата на 3 други важни проекта.

Така например, това е трети пореден неуспех за слънчевото платно NanoSail-D да достигне орбита. 9-метровото платно, за което съм писал, има втори резервен вариант, но НАСА още не са обявили намерение да го изстрелят. Също така не е ясно, дали SpaceX предлага застраховка за товарите на борда, в случай на подобна авария.

UPDATE: Основателят на SpaceX Елон Мъск потвърди на сайта им, че и тяхните инженери са стигнали до същото заключение като изложената по-горе теория. Долният двигател Merlin 1C на първа фаза е продължил да гори след подадения импулс за разделяне на фазите и това му е било достатъчно, за да настигне горната фаза.