Концептуална илюстрация на студената екзопланета в орбита около кафяво джудже. Заслуги: Exoplanet Exploration Program/NASA |
Новата екзопланета има орбита като Венера, но се смята, че на повърхността й е дори по-студено от на Плутон, защото тя се върти около кафяво джудже - най-малките и студени звезди. Джуджето е с маса между 6 и 8% от тази на нашето Слънце и вероятно не може да поддържа ядрени реакции в ядрото си.
Тази планета не е от голям интерес за нас поради неблагоприятните си условия, но самото откритие е важно поради няколко причини. Първо, това доказва, че дори много малки звезди могат да задържат собствени планетни системи и космическия телескоп на НАСА Джеймс Уеб, който излита 2013г., ще може да наблюдава такива в близост до Земята.
Второ, за астрономите е изгодно да търсят планети около малки звезди, защото поради ниската им яркост има доста по-голям шанс да се забележи транзита на малък обект като планета.
Откритието е направено чрез ефекта на гравитационните лещи благодарение на телескопа MOA II (Microlensing Observations in Astrophysics) в Нова Зеландия. Също така е потвърдено и от Много Големия Телескоп (VLT- Very Large Telescope) в Чили.
Резултатите ще бъдат публикувани на 1. Спетември в Astrophysical Journal.
Всъщност и по-малка "планета" е откривана, но PSR 1257+12b има едва 2% от земната маса и орбитира около мъртва неутронна звезда.
Източник: New Scientist
Няма коментари:
Публикуване на коментар