Космическият телескоп Хъбъл направи първото до сега откритие на органични молекули в атмосферата на планета, която се върти около друга звезда. Това е важно постижение и стъпка към евентуално откритие на живот на планета извън Слънчевата Система.
HD 189733b и неината звезда |
Giovanna Tinetti от Френския Институт по Астрономия откри миналата година водни молекули на същата тази планета чрез космическия телескоп на NASA Спицър.
Новото откритие е направено, когато планетата HD 189733b за кратко е минала пред звездата си и газовете на атмосферата й са оставили своя отпечатък върху светлината от звездата HD 189733.
HD 189733b е с размер като на Юпитер и е много по-близко до своята звезда отколкото Меркурий (най-вътрешната планета на Слънчевата Система), в следствие на което температурата на повърхността е около 900 градуса по Целзий - приблизително температурата на топене на среброто. Газовият гигант е толкова близко, че времето му за пълна орбита е около 2 дена. Планетата се намира на 63 светлинни години от земята в съзвездието Vulpecula (лат.) или по-познато като "малката лисица".
Регионът, в който се намира HD 189733b. Звездата HD 189733 е на няколко градуса в ляво от планетарната мъглявина М27 в средата на снимката. Заслуги: NASA/ESA/Hubble Space Telescope |
Данните малко шашнаха астрономите, защото според техните модели на горещите планети от тип "Юпитер" се очаква да има много повече въглероден моноксид от колкото метан.
Giovanna Tinetti казва: "Едно възможно обяснение за това е, че наблюденията на Хъбъл са направени върху тъмната страна на планетата, където атмосферата е съвсем малко по-студена и фотомеханичните процеси, които разрушават метана не са толкова силно изявени като от другата страна."
Откритието е много важна стъпка, защото доказва, че Хъбъл и предстоящи мисии като космическия телескоп Джеймс-Уеб могат евентуално да използват инфрачервена спектроскопия за откриването на биологични молекули и на по-студени обекти, като например малки потенциално обитаеми планети от земен тип около по-бледи звезди от тип червено джудже.
Ултимативната цел на подобни изследвания е откриването на пре-биологични съединения на планети със земни размери, които се намират в така наречената екосфера, където водата може да се задържи в течно състояние и живот да се развие.
Няма коментари:
Публикуване на коментар