Безплатното приложение WorldWide Telescope, което Microsoft aнонсира Февруари тази година, сега вече от два дена е достъпно за сваляне. Програмата още е във фаза на бета тестинг, но вече изглежда впечатляващо.
WorldWide Telescope представлява нещо като безплатната Celestia. Позволява на потребителите да наблюдават цялото небе с най-добрите и детаилни снимки на космически телескопи като Хъбъл, Шандра и Спицър, както и 10-ина наземни обсерватории. Всичките тези терабайти снимки са комбинирани, така че да представят цялата наблюдавана до момента вселена на обикновения потребител.
Интерфейсът е базиран на тъмбнейли (малки картинки за превю). Когато наблюдавате някое съзвездие, тъмбнейлите се ъпдейтват с най-интересните обекти от наблюдаваната част от небосвода. Разбира се до обектите може да стигате и ръчно със зуумване, но тъмбнейлите предлагат много удобен и бърз начин за навигиране.
За всеки обект (галактики, мъглявини, звезди и тн.) има подробна информация с кликване на десния бутон и от там може директно да се стига до Wikipedia и други по-подробни източници.
Разбира се WWT не се ограничава само до небосвода. Както GoogleEarth икорпорираха Google Sky в програмата си, така и Microsoft пък позволяват наблюдения на Земята чрез WorldWide Telescope. Резолюцията не е толкова детайлна като при GoogleEarth, но пък при задържане на CTRL всеки детайл по ландшафта може да се наблюдава в 3Д, включително и по-забутани места, като планините в нашата мила родина.
Режимите на наблюдение в World Wide Telescope:
*Sky: превръща компютъра ви в безплатна обсерватория. Интуитивен и опростен интерфейс ви помагат за секунди да намерите желания обект. Също така целият небосвод е наличен в 50-ина различни варианта. Т.е. фонът на снимките от телескопите може да се сменя с най-различни части на спектъра. Видима светлина, инфрачервена, ултравиолетова, има дори микровълновия фонов шум на сателитите WMAP. Изключително приятно и зарибяващо е!
*Earth: Подобно на GoogleEarth, но в по-ниска резолюция и с добре реализиран 3д режим. Земята може да се наблюдава в 4 режима: Aerial, Hybrid, Streets и Night.
*Planet: Тук може да наблюдавате Венера, Луната, Марс, Юпитер и 4-те му най-големи спътника Йо, Европа, Ганимед и Калисто. Отново чрез задържане на CTRL се разкрива триизмерен пейзаж на обектите с твърда повърхност.
* Panorama: Тук има панорами от марсоходите Спирит и Опортюнити. Доста добре е реализирано, но за сега има малко на брой панорами.

Минимални изисквания:
процесор: Intel Core2Duo поне 2Ghz
RAM: 1GB
видео карта с минимум 128Мб памет
харддиск: поне 1GB място
На сайта на програмата може да прочетете повече, а от ТУК може да я свалите (20,8Mb).
Официален Press Release на Microsoft Research
Няма коментари:
Публикуване на коментар