Снимки на марсохода Опортюнити от HiRISE 2006г. Заслуги: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona |
Както много от вас знаят, НАСА понесе тежък удар, когато през 1999 загуби и двата апарата от програмата Mars Surveyor `98. Mars Climate Orbiter (MCO) навлезе на 3 пъти по-ниска височина от предвиденото, поради навигационна грешка и изгоря в атмосферата на Марс през Септември 99-та. После 3 месеца по-късно и Mars Polar Lander (MPL) беше изгубен. Връзката с с апарата прекъсна точно преди да навлезе в атмосферата. Според главното разследване, най-вероятната причина е, че двигателите са объркали вибрация от спускането с кацане на повърхността и са се изключили на 40-50м.височина. Програмата беше скъпа мисия на стойност над 320 милиона долара.
През 2005 беше обявено, че MPL е намерен на снимки от Mars Global Surveyor, но по-добри снимки от 2006 разкриха, че това е било само мираж.
Разбираемо е, че сега 12 дена преди кацането на Феникс, НАСА отново се сеща за трагично изгубените апарати от преди 9 години. Сега Гай МакАртър от Университета Аризона, където е правен Феникс, приканва доброволци да помагат с претърсването на снимки на вероятното място на разбиване.
Карта на заснетата част, в която протича търсенето. |
Снимките са едва 18, но са с огромна резолюция и тъй като екипа на HiRISE има доста работа, се нуждае от нашата помощ. В този PDF документ, може да откриете съвети от Тим Паркър от NASA JPL, който преди е използвал HiRISE за откриване на други кацнали апарати.
Ако искате да се включите в търсенето, тук може да откриете снимките и детайлна информация за тях. Повечето са в мащаб 25см/пиксел.
Ако останките от MPL бъдат открити и видяното бъде разбрано, това може да помогне за бъдещи мисии и сонди.
1 коментар:
Mars Anomalies part 1/2
http://youtube.com/watch?v=ceDcVqB_ACM
Mars Anomalies part 2/2
http://youtube.com/watch?v=MC4LycDjyqw
Публикуване на коментар